Τετάρτη 30 Μαρτίου 2011

Αυτοκράτορας Παναθηναϊκός και τάσεις αυτοκτονίας από Ολυμπιακό

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στο ασφυκτικά γεμάτο ΟΑΚΑ της Μπαρτσελόνα με 76-74, έκανε το 2-1 και με νίκη στο παιχνίδι της Πέμπτης «σφραγίζει» το εισιτήριό του για το φάιναλ φορ της Βαρκελώνης.

Το ενθουσιώδες ξεκίνημα των «πρασίνων» 11-4 στο 5ο λεπτό, αναχαιτίστηκε από την καλή άμυνα των Ισπανών, που απάντησαν με ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 11-10. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του στα ριμπάουντ, έτρεξε ένα δικό του σερί 5-0 και βρέθηκε στο +6 (16-10), για να διαμορφώσει τελικά με τρίποντο υπό πίεση το 16-13 (σκορ δεκαλέπτου) ο Γιάκα Λάκοβιτς. Αξιο αναφοράς, ότι τα δύο μεγάλα όπλα Παναθηναϊκού και Μπαρτσελόνα, Δημήτρης Διαμαντίδης και Χουάν Κάρλος Ναβάρο αντίστοιχα, δεν πέτυχαν πόντο στην πρώτη περίοδο.

Με τον Αντώνη Φώτση να κυριαρχή σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 6π. (28-22, στο 17ο λεπτό), όμως, διά χειρός Ναβάρο και Βάσκεθ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 28-26. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αποφάσισε να γίνει πιο… επιθετικός και αύξησε ξανά τις αποστάσεις (33-26), όμως, για μία ακόμη φορά ο Γιάκα Λάκοβιτς (ο οποίος λόγω της πράσινης θητείας του γνωρίζει καλά τα… στεφάνια στο ΟΑΚΑ) μείωσε με τρίποντο σε 33-29, με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι και το 25ο λεπτό (44-43), ωστόσο, στην συνέχεια, παρότι ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 7π. (55-48) ήταν φανερό ότι λόγω της άμυνάς του, της περιφερειακής του ευστοχίας, αλλά και της αστοχίας των Ισπανών από την γραμμή των βολών, ήλεγχε το παιχνίδι…

Όχι, όμως, για πολύ… Με καταιγισμό τριπόντων δια χειρός Μόρις και Λάκοβιτς η Μπαρτσελόνα κατάφερε μέσα στο πρώτο τετράλεπτο του 4ου δεκαλέπτου να φέρει τα πάνω κάτω και να προσπεράσει με 63-61, αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο αγώνας απέκτησε ξανά χαρακτήρα μέγα ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να «μιμείται» την αστοχία των Ισπανών από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Τελικά με τους Βάσκεθ και Ρούμπιο στον πάγκο φορτωμένους με 4 φάουλ, αλλά κυρίως χάρη στην καλή του άμυνα και ένα σερί 5-0 (με δύο ελεύθερες βολές του Διαμαντίδη και ένα τρίποντο του Σάτο) η ελληνική ομάδα πήρε ανάσα 5π. (70-65, στο 38ο λεπτό). Ο Πασκουάλ επανέφερε Ρούμπιο και Βάσκεθ στο παρκέ, ο Ναβάρο πήρε… επιθετική φόρα και οι μπλαουγκράνα μείωσαν σε χρόνο dt στον πόντο (70-69).

Το τελευταίο λεπτό…

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έγραψε με λέι απ το 72-59
Κλέψιμο Μάικ Μπατίστ
Τρελό άστοχο τρίποντο του Αντώνη Φώτση
Αστοχο σουτ του Βάσκεθ, μάζεψε το ριμπάουντ ο Διαμαντίδης
16’’ για το τέλος λάθος (διπλή τρίπλα) από τον Ρομέιν Σάτο
14.6’’ φάουλ του Περπέρογλου στον Αντερσον
Με 2/2 βολές ο Αντερσον μείωσε σε 72-71
13.4’’ φάουλ του Γκριμάο στον Διαμαντίδη, που με 2/2 έγραψε το 74-71
Με λέι απ ο Αντερσον μείωσε 74-73 4’’ για το τέλος
3.3’’ Ο Ρούμπιο έκανε φάουλ στον Διαμαντίδη, που με 2/2 βολές διαμορφώνει το 76-73
2’’ φάουλ του Νίκολας στον Λάκοβιτς, ο οποίος έβαλε την πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη, όμως η Μπαρτσελόνα δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση, αφού οι παίκτες του Παναθηναϊκού «έκοψαν» εγκαίρως τον Λάκοβιτς.

Δεκάλεπτα: 16-13, 33-29, 55-39, 76-74.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου 3, Μπατίστ 12 (6 ριμπ.), Φώτσης 10 (6 ριμπ.), Σάτο 6, Νίκολας 13, Τσαρτσαρής 6 (7 ριμπ.), Διαμαντίδης 18 (7 ασίστ), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 16, Λάκοβιτς 13, Ναβάρο 9, Πέροβιτς, Βάσκεθ 6 (11 ριμπ.), Ινγκλς 2, Εντόνγκ 3, Μόρις 10, Λόρμπεκ 1, Άντερσον 12, Γκριμάου 2.

Διαιτητές: Γκρεγκόρζ Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Σάσα Πουκλ (Σλοβενία), Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία).

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχτηκε ο Ολυμπιακός που μέσα στο Παλαέστρα ήταν απρόσεκτος στο παιχνίδι του και χάρισε στη Σιένα μια μάλλον ξεκούραστη νίκη με 81-72. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι δεν θα άφηναν με τίποτα το παιχνίδι και ο Ολυμπιακός σε κανένα σημείο δεν έδειξε τη δύναμη χαρακτήρα για να επιβάλει ρυθμό στην αναμέτρηση. Η σειρά είναι τώρα στο 2-1 και οι "ερυθρόλευκοι θα επιστρέψουν την Πέμπτη, αυτή τη φορά με την πλάτη στον τοίχο.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς είχαν πολύ καλή ευστοχία για εκτός έδρας ματς (25/47 σουτ), αλλά έμειναν πίσω δίνοντας στον αντίπαλο περισσότερες κατοχές. Αιτία ήταν τα πολλά λάθη (20) και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Το δεύτερο στοιχείο που άλλαξε την ισορροπία του αγώνα ήταν η κακή περιφερειακή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο που έδωσε στους πρωταθλητές Ιταλίας την ευκαιρία να ανέβουν από τα 1/8 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου στα 7/17 που είχαν στο τέλος. Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν απόλυτα την κατάσταση στο δεύτερο μισό του αγώνα, μπλοκάροντας τελείως τα αντίπαλα γκαρντ.. Μορφή του αγώνα ήταν ο αναστημένος Μάρκο Γιάριτς που σκότωσε τον Ολυμπιακό με 10/11 σουτ, ενώ καθοριστική παρουσία είχαν και οι δύο Λιθουανοί. Για τον Ολυμπιακό, μόνο ο Νεστέροβιτς ήταν στο ύψος του, ενώ οι Σπανούλης-Παπαλουκάς είχαν καλές, αλλά και καταστροφικές στιγμές.

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς βασικό ξεκίνησε ο Ολυμπιακος και η συνεισφορα του στα πρώτα λεπτά ήταν θετική. Με δικές του πάσες και ένα καλάθι ο Ολυμπιακος προηγήθηκε με 4-7 και 6-10, παίρνοντας και 2/2 τρίποντα από τον Παπανικολάου. Κάπου εκεί ο Τεόντοσιτς κουράστηκε και βγήκε αλλαγή, ο Παπανικολάου έκανε συνεχή λάθη και ο Μος αναδείχτηκε σε προταγωνιστή - έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 11-10 στο 7'. Ο Ολυμπιακός πήρε κάποιες ανάσες, αλλά οι Ιταλοί βρήκαν νέο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μάρκο Γιάριτς που πέτυχε ένα προσωπικό 8-0 για το 21-14 που ήταν και σκορ περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα του αντιπάλου και να εγκαταλείψουν τα μάταια τρίποντα. Νεστέροβιτς και Σπανούλης μείωσαν σε 21-18, αλλά ο Γιάριτς ήταν εκεί για να ανεβάσει ξανά τη διαφορά στο +5. Ο Ολυμπιακός υπέπιπτε σε λάθη και δεν μπορουσε να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης. Την κατάσταση έσωσε το πείσμα του Νεστέροβιτς που με συνεχόμενες θετικές ενέργειας έκλεισε το ματς στον πόντο, για να ισοφαρίσει λίγο μετά με τρίποντο ο Χαλπερίν (31-31 στο 18'). Όμως οι Ιταλοί πήραν τους απαιτούμενους πόντους (κυρίως από τον Καουκένας) και κράτησαν το ισχνό τους προβάδισμα ως το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο τον Ματ Νίλσεν, αλλά ο Λαβρίνοβιτς απάντησε αμέσως. Οι "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν με βολές του Σπανούλη (42-42 στο 22'), για να ακολουθήσει ένα καταιγιστικό διάστημα για τη Σιένα (σερί 9-2) με συνεχόμενα λιθουανικά τρίποντα (Καουκένας, Λαβρίνοβιτς). Οι Πειραιώτες είχαν πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα, ενώ επιθετικά έπαιρναν σκορ μονό από βολές. Οι γηπεδούχοι πήραν πάνω τους την ψυχολογία του αγώνα και ο Γιάριτς έκανε άλλο ένα μικρό σόου. Η διαφορά ανέβηκε στους 9 (55-46 στο 27') και τελικά στους 10 για πρώτη φορά με τον Γιάριτς να υπογράφει με μάγκικο τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν, βάζοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και μείωσαν σε 62-56 στο 32', όμως οι Τοσκανέζοι είχαν πλέον βρει ρυθμό και απάντησαν με νέο σερί για να ξαναπάνε σε διψήφια διαφορά. Πέρα από τον οίστρο του Γιάριτς, κλειδί του αγώνα ήταν η βελτίωση του περιφερειακού σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Από τη στιγμή που μπήκαν τα τρίποντα, η Σιένα ξέφυγε. Ένα σερί 8-0 έκανε το 73-57 στο 35' και ο Ολυμπιακός φώναζε τετέλεσται. Ο φιλότιμος Νεστέροβιτς πάλευε στη ρακέτα, αλλά τα λάθη των περιφερειακών καταδίκαζαν κάθε προσπάθεια. Η διαφορά έμενε σταθερά σε διψήφιες τιμές, ένα τυχερό (με τέσσερα γκελ) καλάθι του Μος έκανε το 77-65 στο 38' τη στιγμή που οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν τα 20 λάθη! Το πείσμα του Σπανούλη έφερε μια τελευταία ελπίδα με ένα σερι 5-0 για το 77-70, ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο Καουκένας πέτυχε το σουτ μαχαιριά που ανέβασε τη διαφορά στους 9, με 35'' να απομένουν. Δυστυχώς, όλα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 39-37, 60-50, 81-72.
ΣΙΕΝΑ (Πιανιτζιάνι): Ζήσης 4, Χέρστον 2, Καραρέτο, Ράκοβιτς 5,Λαβρίνοβιτς 15 (3), Καουκένας 15 (1), Μικελόρι 2, Ακιντέλε, Γιάριτς 24 (2), Στόουνρουκ 3 (1), Μος 11
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 8, Νεστέροβιτς 16, Σπανούλης 15 (1), Μπουρούσης, Μαυροκεφαλίδης 6, Νίλσεν 5 (1), Παπανικολάου 6 (2), Έρτσεγκ, Τεόντοσιτς 2, Χαλπερίν 5(1), Γκόρντον 9.

Με τον εγωισμό της πληγωμένο από την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης Πέμπτης, η Ρεάλ έδειξε τα δόντια της μέσα στη Βαλένθια και πήρε πίσω το πλεονέκτημα νικώντας με 75-66.

Η Ρεάλ δεν αιφνιδιάστηκε από το καλό αγωνιστικό πρόσωπο της Βαλένθια στο πρώτο ημίχρονο και χτύπησε στο κρίσιμο σημείο: Στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κατά τη διάρκειά του, ο Ντορ Φίσερ έκανε εξαιρετική δουλειά πετυχαίνοντας τους 15 από τους 19 πόντους του (με 9/9 σουτ) διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς. Η βασίλισσα πήρε επίσης πολύτιμες βοήθειες και από τον Τόμιτς ο οποίος είχε 15 πόντους με 7/10 σουτ.

Στον αντίποδα, η ηρωική προσπάθεια του Ντούσκο Σαβάνοβιτς (πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους) δεν έφτασε για τη Βαλένθια. Ουτε και η πληθωρική παρουσία του Κουκ που είχε 11 πόντους και 8 ασίστ. Οι Λεβαντίνοι καλούνται να νικήσουν την Πέμπτη για να στείλουν τη σειρά σε 5ο ματς στη Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-31, 51-48, 66-75.
Βαλένθια: Κουκ 10, Ρίτσαρντσον 6, Λίστσουκ 5, Ναβάρο, Μαρτίνεθ 11, Πιετρούς 6, Σαβάνοβιτς 21, Ντε Κολό 5, Γιαφτόκας 2.

Ρεάλ: Τόμιτς 15 , Πριτζιόνι 8, Σουάρεθ 6, Ρέγιες 5, Μίροτιτς 2, Βελίτσκοβιτς 2, Φίσερ 19, Γιουλ 5, Τάκερ 13.

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και συνέτριψε με. 81-60 την Κάχα Λαμποράλ κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Παιχνίδι στη ΝΟΚΙΑ Aρίνα υπήρξε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πάτησε το γκάζι και έχοντας στις τάξεις της έναν εξαιρετικό Πάργκο, εξαφανίστηκε (41-30, 69-45, 81-57). Ο Αμερικανός γκαρντ είχε συνολικά 23 πόντους με 8/13 σουτ ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης απέδειξε πόσο πολύτιμος είναι τελειώνοντας το ματς με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ (πρώτος πασέρ της ομάδας του).

Η Κάχα, η οποία πλέον ψάχνει νίκη-σωσίβιο την Πέμπτη, ήταν πολύ άστοχη στο τρίποντο (Τελέτοβιτς 2/7, Λόγκαν 1/5, Σαν Εμετέριο 1/5 ) και δεν κατάφερε να παρακολουθήσει το ρυθμό του αντιπάλου της.
Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-30, 69-45, 81-60.

Μακάμπι: Πάργκο 23, Χέντριξ 4, Σαρπ, Μπλούθενταλ 16, Ελιγιάχου 8, Πνίνι 5, Μπερστάιν, Έιντσον 5, Μάτσβαν 9, Πέρκινς 2, Σχορτσιανίτης 9 (3/5δ., 3/6β., 8ρ., 5ασ.).

Kάχα Λαμποράλ: Ρίμπας, Χουέρτας 9, Λόγκαν 10, Τελέτοβιτς 14, Μπατίστα 7 , Σαν Εμετέριο 5, Όλεσον 4, Μπάρατς 11.